Prof. Dr. Zühre ŞENTÜRK

Midye Kabuğunun İlham Verdiği Yüzey Kaplama Malzemesi

   Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi′nden 1976 yılında mezun oldu. Lisans ve doktora eğitimleri sırasında TÜBİTAK Üniversite Lisans ve Yurt İçi Doktora Burslarını aldı. 1990 yılında Université Libre de Bruxelles, Tıp ve Eczacılık Fakültesi, Analitik Kimya Bölümü’nde Prof. Dr. G.J. Patriarche yönetiminde modifiye katı elektrotların uygulandığı voltametrik çalışmalar üzerinde araştırma programına katıldı. 1991 yılında Doçent ünvanını aldı. 1996-1997 tarihleri arasında Belçika Hükümeti tarafından verilen ′′Research in Brussels′′ bursunu kazanıp Université Libre de Bruxelles, Eczacılık Fakültesi Enstrümental Analiz ve Biyoelektrokimya Laboratuvarı′nda Prof. Dr. J.M. Kauffmann yönetiminde bir araştırma projesinde çalıştı. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Anabilim Dalı′nda Profesörlük kadrosuna atandı. 1999 yılında 2547 sayılı Yüksek Öğretim Yasası′nın 40/b maddesi uyarınca Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü′ne öğretim üyesi olarak görevlendirildi. 1999-2002 tarihleri arasında ilgili Üniversitede Rektör Yardımcısı görevini, 2002-2008 tarihleri arasında ise Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. Halen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Analitik Kimya Anabilim Dalı′nda akademik yaşantısını sürdürmektedir.
   Şubat 2017 tarihinde, Rotary Kulüplerince her yıl mesleğinde üstün hizmetler yapmış, yaşantısı ile bulunduğu topluma örnek olan kişiye verilen ′′Meslekte Başarı Ödülü′′nü aldı.
   Bilimsel çalışma alanları; elektrokimyasal sensörlerin (potansiyometrik iyon-seçici elektrotlar, modifiye elektrotlar, nanomalzemeler) ilaç, gıda, çevre ve biyomedikal uygulamaları üzerinedir.