Prof. Dr. F. Nil ERTAŞ

Geçiş metal oksit/metal kompozit yüzeylerin elektrokimyasal birikimle hazırlanması, karakterizasyonu ve analitik uygulamaları

   Prof. Dr. F. Nil Ertaş Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü’nden 1985 yılında mezun olmuş, aynı bölümde Yüksek Lisansını 1988 yılında tamamlamış ve YÖK bursu ile doktora yapmak üzere görevli gittiği İngiltere Loughborough University of Technology’de elektroanalitik yöntem geliştirme üzerine doktorasını 1993 yılında tamamlamıştır.
   1995 yılında yardımcı doçent olarak göreve atandıktan sonra 2000 yılında doçent unvanı almış ve 2006 yılında da Profesör kadrosuna atanmıştır. Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü’nde Başkan Yardımcılığı (2005-2009), Bölüm Başkanlığı (2010-2013) ve Analitik Kimya Anabilim Dalı Başkanlığı (2013-2016) görevlerini yürütmüştür.
   Prof. Dr. F. Nil Ertaş’ın bilimsel çalışma alanları elektroanalitik kimya, biyosensör geliştirme ve kromatografik analizler üzerinedir. Elektroanalitik ve Kromatografik Analizler alanında Ocak 2017 itibarıyla uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış 48 makalesi, yazarları arasında yer aldığı 5 adet kitabı bulunmaktadır.
   Prof. Dr. Ertaş’ın elektroanalitik kimya alanında özgün makaleleri, metaloksit-metal nanoparçacık esaslı elektrokatalitik yüzey geliştirme ve biyosensör olarak kullanım potansiyellerinin incelenmesi üzerinedir. Kromatografik çalışmaları ise, gıdalarda pestisit kalıntılarının gaz kromatografik analizine yönelik mikroekstraksiyon amaçlı polimerik film kaplı SPME fiberlerin elektrokimyasal yolla hazırlanmasına ilişkindir. Prof. Dr. Ertaş çok sayıda BAP ve TÜBİTAK Projelerinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev almıştır. Ulusal Lisansüstü Uygulamalı Elektrokimya Yazokulu ve Çalıştaylarının düzenlenmesinde görev almıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.